7.6.2022 09:00 - 12:00
Astoria-Sali, Iso Roobertinkatu 14, Helsinki
Suomen Kustannusyhdistys ja Celia järjestävät yhteistyössä seminaarin saavutettavien e-kirjojen tuottamisesta.
EU:n esteettömyysdirektiiviä viedään parhaillaan osaksi kansallista lainsäädäntöä. Direktiivi tuo mukanaan saavutettavuusvaatimuksia kaupallisille e-kirjoille ja niihin liittyville palveluille kesäkuusta 2025 alkaen.
Mitkä ovat parhaat käytännöt saavutettavien e-kirjojen tuottamisessa? Miten kustantaja voi osaltaan varmistaa, että digitaaliset julkaisut ovat lainmukaisia ja esteettömästi kaikkien käytettävissä?
Tilaisuuteen voi osallistua joko paikan päällä tai etänä. Etäosallistujille chat-mahdollisuus.
Lähitapahtuman ilmoittautuminen on päättynyt. Voit vielä ilmoittautua seuraamaan streamia sivun lopussa olevalla lomakkeella.
Peruutukset ja osallistumistavan vaihdot sähköpostitse toimisto@kustantajat.fi
Huom! Peruuttamattomista lähiosallistujien poisjäänneistä perimme 70 euron muistutusmaksun. Ethän tule paikalle oireisena – flunssaoireiden tai karanteenin vuoksi lähiosallistumisen voi peruuttaa vielä tapahtumapäivänä.
8.45 Kahvia tarjolla lähiosallistujille
9.00 Aloitussanat, Sakari Laiho
9.05 E-kirjojen lukeminen ruudunlukuohjelmalla, Näkövammaisten liitto, digitaalisuusasiantuntija Ville Lamminen
9.25 Lain esteettömyysvaatimukset etenevät, STM
9.45 Missä nyt ollaan? Kustantamoille ja e-kirjojen tuottajille suunnatun kyselyn tulosten esittely, Celia
10.15 Kahvitauko
10.45 Käytännön vinkkejä Celialta: mistä selvitän, millaisia e-kirjamme nyt ovat? Miten niiden saavutettavuutta voi parantaa? Celia
11.20 Case-esimerkki: kuinka paransimme saavutettavuutta ja mitä kaikkea se vaati? Haastattelussa Jonas Lillqvist, Svenska Litteratursällskapet
11.40 Missä jälleenmyyjät ovat? Jälleenmyyjille suunnatun kyselyn tuloksia. Laura Karlsson, Kirjakauppaliitto
11.50 Loppusanat, keskustelua
Tilaisuus on maksuton, ja sinne ovat tervetulleita SKY:n jäsenorganisaatioiden työntekijät sekä jäsenille säännöllisesti työskentelevät freelancerit ja yhteistyökumppanit.